Wspólnicy mogą sami ustalać zasady wynagradzania członków zarządu spółki. Na tym tle dochodzi nierzadko do sporów, szczególnie gdy któryś ze wspólników ustala sobie wynagrodzenie bez porozumienia z innymi. Przyznanie wynagrodzenia z naruszeniem prawa można zaskarżyć w drodze powództwa o stwierdzenie nieważności uchwały o wynagrodzeniu.
Najczęściej zadawane pytania>>>
Nasz oferta
Specjalizująca się w prawie spółek Kancelaria Prawna Skarbiec oferuje usługę pełnej obsługi prawnej wspólników i korporacji w zakresie sporów powstałych na tle wynagradzania członków zarządu. Nasi Klienci mogą korzystać ze wsparcia radców prawnych, doradców podatkowych i adwokatów na każdym etapie sporu.
Zakres naszych usług obejmuje:
- reprezentowanie wspólnika podczas zgromadzenia wspólników ws. ustalenia wynagrodzenia
- pozew o stwierdzenie nieważności uchwały ws. ustalenia wynagrodzenia
- wniosek o zabezpieczenia powództwa w postaci nakazu wstrzymania wykonania uchwały
Ustalenie wynagrodzenia wspólnika
Możliwość samodzielnego ustalania przez wspólników zasad wynagradzania członków zarządu spółki przewiduje art. 2031 Kodeksu spółek handlowych. Zgromadzenie wspólników może określić w szczególności maksymalną wysokość wynagrodzenia oraz ustalać zasady przyznawania prawa do świadczeń dodatkowych i maksymalną wartość takich świadczeń.
Wynagrodzenie członków zarządu zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub innej umowy określa organ albo osoba powołana uchwałą zgromadzenia wspólników do zawarcia umowy z członkiem zarządu.
Spory na tle wynagrodzenia członka zarządu
Przykładem sytuacji, która może zrodzić spór korporacyjny jest przegłosowanie uchwały o przyznaniu wynagrodzenia przez wspólnika większościowego bez określenia kwoty tego wynagrodzenia. W trakcie takiego zgromadzenia, wspólnik który nie zgadza się z tak blankietowo, nieprecyzyjnie określonym przysporzeniem na rzecz jednego ze wspólników, powinien głosować przeciw uchwale i zażądać odnotowania tego sprzeciwu w protokole.
Wraz z pozwem najlepiej złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa w postaci nakazu wstrzymania wykonania skarżonej uchwały do czasu zakończenia postępowania przed sądem.
Prawnik spółek Warszawa
Warszawska Kancelaria Prawna Skarbiec, od kilkunastu lat wspierająca przedsiębiorców w tworzeniu struktur organizacyjnych pod prawem krajowym i obcym, jest ekspertem w dziedzinie prawa korporacyjnego.
Sama prowadzi swoją działalność w formie spółki, dzięki temu doskonale rozumie potrzeby osób i firm funkcjonujących w strukturze spółki. Zespół Kancelarii tworzą doświadczeni prawnicy w osobach: adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych.